השקעות פלוס


בני שריד, רו"ח

רבים מאתנו ובמיוחד מי שמתקרב לאזור גיל הפרישה וכאלו שעברו אותו, לא מפסיקים להתלבט כבר כמה שנים כיצד ישמרו על ערך כספם הפנוי, כיצד יניב תשואה טובה או סבירה לפחות. הסיבה העיקרית היא סביבת הריבית הנמוכה, אפסית יש לומר, שאנו חיים בה, בארץ ובעולם. אמנם האינפלציה הגלויה ממאנת להרים ראש אך מי שיבקש הגנה על כספו מפני העתיד לבוא נמצא בבעיה. אם בעבר יכולנו להשקיע בפיקדונות בבנקים בריבית סבירה של 3-4% לשנה הרי שהיום זה נראה בגדר חלום רחוק.

בעלי הון עצמי נזיל, ובהם גמלאים רבים, אשר מחפשים רשת ביטחון להגנה מפני הוצאות בלתי צפויות בעתיד, עשויים למצוא פתרונות סבירים בשוק ההון, אך זאת ברמת סיכון לא מבוטלת. גם ההשקעה בנדל"ן הפכה לשק חבטות, עם חסרונות משמעותיים שנראים לעין.

אם נבחן מהן אפשרויות ההשקעה הפיננסיות הקיימות בשוק ההון כיום, נמצא בהן :

  • ניהול עצמי תיק השקעות בבנק
  • ניהול תיק השקעות בבית השקעות או בחברת ניהול תיקים
  • חיסכון פיננסי נזיל בחברת ביטוח
  • קופת גמל להשקעה
  • קופות גמל לפי תיקון 190
  • קרנות השתלמות וקופות גמל קיימות

לכל אחת מהאפשרויות הנ"ל יתרונות וחסרונות, אבל מכנה משותף אחד להן: בכולן ההשקעה היא ברמת סיכון לא קטנה, התלויה בשוק ההון. ההשקעות, הגם שנחשבות "חכמות" יותר ממה שהכרנו בעבר, עם מסלולי השקעה שמתאימים עצמם לגיל המשקיע, אינן מקנות רמת ביטחון גבוהה לבעליהן באשר הן ראי של שוק ההון שיכול לעלות ולרדת ללא התרעה מוקדמת.

בשנים האחרונות אנו עדים לסוג אחר של השקעות שהולך ותופס תאוצה בקרב משקיעים: ההשקעות אלטרנטיבות שאינן ישירות בשוק ההון. 

מדובר על השקעות בתחומי הנדל"ן המניב ואפשרויות נוספות בארץ ובעולם. חברות שונות זיהו את הפוטנציאל הגלום בעסקאות מעין אלו ומנסות להפוך את ההשקעה בהן לזמינה עבור כמעט כל אחד.

מרבית ההשקעות האלטרנטיביות מציעות ללקוחות ריבית גבוהה יחסית של 5-10% לשנה ביחס ישר לרמת הסיכון וללא תלות ישירה בשוק ההון.

אביא שתי דוגמאות להשקעות כאלו .
 
השקעה בנדל"ן מסחרי  מניב 
 
חברה מתמחה בשוק הנדל"ן הגרמני ומשקיעה ברכישת נכסים מסחריים אשר מושכרים לתקופות ארוכות ע"י שוכרים בעלי יכולת ודירוג גבוה. החברה חתמה על הסכם עם שותף גרמני אשר מאתר עבורה נכסים בעלי פוטנציאל תשואה גבוה בגרמניה. החברה, שיש לומר כי אינה מפוקחת ע"י רשויות החוק , מגייסת עד 35 משקיעים בהשקעה של 2000 אלפי ₪ לפחות מכל אחד. השותפות מקבלת מימון דרך בנק מקומי ורוכשת את הנכס תוך
מתן תשואה של 10% לשנה למשקיעים .התשואה נגזרת מתשלומי שכר הדירה של השוכרים בניכוי הוצאות, ומועברת למשקיעים ביורו מידי חודש, וחשופה כמובן לסיכוני מטבע (פיחות או ייסוף) ולסיכונים נוספים. השקעה כזו עשויה להתאים  למי שמעוניין לקבל תשואה שוטפת על כספו אך מוכן לפגיעה בנזילות לתקופה של לפחות 5-6 שנים.

השקעה בחברה המחברת  בין לווים למלווים 

דוגמא נוספת היא חברה ישראלית שעוסקת בתיווך בין מלווים ל-לווים.  החברה מאפשרת ללקוח להשקיע כספים במתן הלוואות במערכת אינטרנטית מתוחכמת וע"י כך מעניקה למלווה תשואה של 5-6% לשנה אותה משלם הלווה. כל לווה עובר תהליך של חיתום מוסדר בטרם אושרה בקשתו. המלווים נהנים מפיזור גדול של לווים (עד 500 הלוואות) וזאת לשם הקטנת הסיכון. הלווים משלמים ריבית נמוכה מאשר בבנק ,עד 8% לשנה, תלוי ברמת הסיכון, ריבית זו הופכת לתשואה מידית עבור המשקיע. הדי-פולט (חדלות פירעון של לווה) הממוצע של הלווים עומד על סביבות 1% מסךההלוואות, מדד חשוב.
 
לסיכום
 
השקעות אלטרנטיביות עשויות להוות חלופה להשקעה פיננסית על חלק מתיק ההשקעות, אך זאת רק לאחר בחינת פרמטרים ושיקולים רבים וביניהם: הוותק והמוניטין בשל בעלי החברה והיכולת שלהם לנהל אותה נכונה מבחינה מקצועית ,התנהגות מוכחת במצבי קיצון, פיזור סיכונים ,נזילות מתבקשת, אקוויטי (בעלות) או הלוואה, נקודות יציאה , דמי ניהול והוצאות ועוד. אגב לא תמיד חברה גדולה היא ערובה להצלחה. לעיתים חברה קטנה שלה מנגנון יעיל ואיכותי יכולה להניב הצלחות גדולות.
 
שילוב של "מדור אלטרנטיבי" בתיק ההשקעות במינון נכון וברמת סיכון נאותה עשויה לייצר תשואה עודפת על התיק.אני מאמין  שאין מה לחשוש מהשקעות אלו ובלבד שקבלת ההחלטה נעשית לאחר בחינת ההשקעות, רצוי ע"י איש חיצוני והתאמת הצרכים.  בשום אופן אין להצטרף להשקעה כזו כלאחר יד.
 
בני שריד, רו"ח